Neoluščeno proso za lase: kaj pravi znanost?

Bujni lasje so znak kreposti in mladosti, zato si prizadevamo za ohranitev močnih in gostih last. Proso so po ljudskem izročilu uporabljali zaradi pozitivnega vpliva na lase. Pa imamo danes tudi že kaj znanstvenih dokazov? Se redno uživanje prosa res izplača?

V tem članku bodo predstavljeni vsi dokazi v prid ali proti uorabi oluščenega in neoluščenega prosa za rast in krepitev las.

Razlogi za izgubo las

Izpadanje las je pogosto dedno. Na primer, pri nekaterih moških lasni folikli močno odreagirajo na prisotnost presnovka testosterona, dihidrotestosteron (DHT). Pri teh se prej in močneje razvije plešavost. Ne gre torej povsem za to, da imajo plešasti moški več testosterona, ampak gre za odzivnost ali občutljivost foliklov nanj.

Tukaj so še drugi razlogi:

  • S staranjem je izpadanje las pogostejše zaradi sprememb v sestavi lasnih foliklov
  • Neravnovesje hormonov, kot so androgeni, estrogeni in ščitnični hormoni
  • Pomanjkanje hranil, kot so železo, cink in biotin
  • Visoka raven stresa lahko zmoti normalen cikel rasti las
  • Bolezni, kot sta alopecia areata in lupus, lahko povzročijo izpadanje las, ker telo napade lastne lasne mešičke
  • Okužbe lasišča – glivične okužbe, ki prizadenejo lasišče
  • Nekatera zdravila, kot so kemoterapevtiki, zdravila za redčenje krvi in antidepresivi, lahko kot stranski učinek povzročijo izpadanje las
  • Pretirana uporaba izdelkov za lase lahko poškoduje lasne mešičke

Kaj je takega v prosu, da bi lahko koristilo lasem?

Lasje potrebujejo različna hranila za rast in proso vsebuje nekatera od njih. Seveda pa to ne pomeni, da teh hranil ne bi mogli dobiti iz druge hrane. Z drugimi besedami, ni nujno, da uživamo proso, da dobimo naslednja hranila:

  • železo, ki pomaga pri prenosu kisika v lasne mešičke, kar spodbuja rast las
  • cink, ki pomaga pri proizvodnji keratina, beljakovine, ki tvori lase.
  • B vitamini, vključno z vitaminom B6, biotinom in folno kislino, pomagajo pri ohranjanju zdravih las in spodbujajo njihovo rast
  • silicij, mineral, ki pomaga pri tvorbi kolagena, ki je ključnega pomena za zdravje las in lasišča.

Po drugi strani pa to ni vse. Vsako rastlinsko živilo namreč vsebuje še na tisoče snovi, ki niso nujno potrebne za telesne procese, jih pa izboljšajo. Take snovi imenujemo fitokemikalije in če je proso dobro za lase, se skrivnost verjetno skriva v njih.

Ena izmed njih je miliacin. Raziskovalci predvidevajo, da ima miliacin morda vpliv na rast las (kot je opisano spodaj).

Je proso učinkovito? To pravijo znanstvene študije

Ena randomizirana študija je bila izvedena za oceno učinkovitosti prosa. Pravzaprav v njej niso testirali prosa kot hrane, ampak kemikalije miliacin, izolirane iz prosa, pri čemer je polovica preiskovank prejemala eno, druga pa drugo formulacijo. Pri obeh skupinah se je opazno povečalo razvijanje lasnih foliklov, pa tudi zmanjšan delež foliklov v telogeni fazi. Za prostovoljke so namreč izbrali tiste, ki so trpele za telogenim efluvijem. To stanje nastane, ker lasje predolgo ostanejo v telogeni fazi (fazi izpadanja las) in je pogosto reverzibilno, saj lahko las preide nazaj v anageno in katageno fazo.

V predhodni laboratorijski študiji se je pokazalo, da je miliacin, ki ga najdemo v prosu, zmožen povečati presnovo in pomnoževanje keratinocitov. Keratinociti, celice, ki sestavljajo povrhnjico kože, proizvajajo beljakovino keratin. Ta je glavna sestavina kože, in tudi las in nohtov. Keratinociti torej niso neposredno vključeni v rast las, imajo pa vlogo pri ohranjanju zdravih lasnih mešičkov. Proizvajajo tudi različne rastne dejavnike in signalne molekule, ki sodelujejo pri razvoju in vzdrževanju lasnega mešička, na primer IGF-1. Vendar pa je vloga keratinocitov le majhen delček sestavljanke pri ohranjanju rasti las, ki je kompleksen proces. Zato ta študija daje zelo omejeno informacijo o vpletenosti miliacina v rast las.

Še ena randomizirana študija je ocenila učinke izvlečka prosa, vendar obenem tudi olja pšeničnih kalčkov, L-cisteina in drugih hranil na izpadanje las. Ugotovili so znatno zmanjšanje izpadanja las na dan, testa vlečenja las in digitalnega fototrihograma.

Nekaj začetnih študij je torej bilo izvedenih. Potrebno pa je kritično presojati o vrednosti študij, ki jih financirajo podjetja, ki imajo velike finančne interese v primeru pozitivnih rezultatov, tudi če so študije dejansko objavljene v znanstvenih revijah.

Ali prehranska dopolnila s prosom delujejo?

Prehranska dopolnila z izvlečki prosa, micilinom ali oljem prosa so morda lažji način, kako vnesti aktivne spojine iz prosa, ne da bi za to potrebovali pojesti večjo količino prosa (ki ima tudi precej kalorij). Na spletu lahko najdete veliko takih proizvodov, ki so pogosto izredno draga (po 50 eurov za tablete za 2 – 3 mesece). Obenem pa se je treba zavedati, da ti proizvodi nimajo dokazov za učinkovanje oziroma jih ne potrebujejo, da so lahko dejansko v prodaji.

Velikokrat se proizvajalci sklicujejo na vsebnost železa, vitaminov in cinka, ki imajo dokazano vlogo pri ohranjanju las. Ampak ta hranila lahko z lahkoto dobimo iz skoraj katerekoli druge hrane, ki je kar nekajkrat cenejša od dopolnil.

Čeprav obstaja nekaj posameznih študij o učinkovitosti dopolnil s prosom za lase, taka študija velja kvečjemu za tisti proizvod, ki je bil dejansko testiran v študiji. To pomeni, da so rezultati veljavni samo za tisto podjetje, ampak tudi samo za specifično formulacijo. Velikokrat se namreč v oglasih sklicujejo na študije, ki so opravljenje na tujih proizvodih, ampak proizvodi imajo popolnoma različne načine izdelave, vsebnost snovi in kvaliteto.

Problem izgubljanja in redčenja las ostaja

Dejstvo je, da žal (še) ne vemo, kako zanesljivo preprečiti izgubljanje las, ne glede na vzrok. Zato rešitve v obliki raznolikih prehranskih dopolnil pridobivajo v popularnosti, vendar je njihova učinkovitost seveda vprašljiva. Specifična hrana, kot je proso, morda pomaga, ampak zanesljivih dokazov nimamo.

Ker je izgubljanje las lahko huda težava, ki zelo vpliva na samopodobo – in ne le kakšna gubica ali mozoljček preveč – je dobro preizkusiti vse načine, tudi če so znanstveni dokazi še pomanjkljivi. Proso je vsestransko živilo za zdravje in eno najbolj zdravih žit. Če ne drugega, bomo z njim gotovo blagodejno vplivali na zdravje, kar se bo pokazalo tudi navzven.

Naslovna fotografija: Ripe red millet seed on wooden spoon, Marco Verch, pod licenco Creative Commons 2.0, slika je modificirana.

Umetnost zdravja

Learn More →

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja