Dodajanje lanenega semena v prehrano lahko pomaga pri naravnem zdravljenju številnih pogostih zdravstvenih težav. Vendar se priporočeni dnevni vnos lanenih semen razlikuje glede na vaše zdravstveno stanje, starost in željene rezultate.
Najpogostejše priporočilo je 2 žlici semena na dan
Da bi v celoti izkoristili zdravstvene koristi lanenih semen, je priporočljivo zaužiti dve žlici (približno 16 – 20 g) mletih lanenih semen na dan. To je običajno priporočilo posameznikom, ki so telesno zdravi. Najbolje je začeti z eno žlico in postopoma povečevati, da se naša prebavila postopoma privadijo na spremembo.
Za odpravo zaprtja pomaga nekoliko večja količina
V lanenem semenu najdemo topne vlaknine, ki so sluzaste snovi, ki obdajo notranjost prebavnega trakta in ščitijo proti zaprtju. Pri zaprtju se zato zelo splača poskusiti mleto laneno seme, in sicer dve do tri žlice mletega semena, ki veljajo za najboljši odmerek za odpravo zaprtja.
Pomembno je tudi, da pri uživanju lanenih semen nujno pijemo dovolj vode, saj nezadostno pitje vode zaprtje še poslabša. Na žlico semen se priporoča en velik kozarec vode.
Priporočljivo je tudi, da semen ne namakamo pred užitjem, pri čemer bi se sluz tvorila že preden laneno seme pojemo. Če pojemo suho mleto seme in hkrati popijemo dovolj tekočine, se sluz tvori šele v prebavilih. Pri tem laneno seme nabrekne in tako še dodatno poveča količino črevesne vsebine in olajša njeno izločanje.
Laneno seme kot pomoč pri hujšanju
Laneno seme se lahko uporablja tudi za lažje hujšanje, saj je bogato z vlakninami in fitokemikalijami, ki povečujejo sitost in znižujejo apetit. Poleg tega je bogato in maščobnimi kislinami omega-3, ki pospešujejo presnovo in spodbujajo izgubo maščobe. Za hujšanje se priporočata dve do tri žlice lanenih semen na dan.
Med nosečnostjo zgolj omejene količine
Laneno seme je koristno tudi med nosečnostjo, saj vsebuje bistvene hranilne snovi, ki jih telo v tem stanju potrebuje, kot so maščobne kisline omega-3 in vlaknine. Ena žlica mletih lanenih semen je med nosečnostjo lahko koristna za zniževanje holesterola in visokega krvnega tlaka, poleg tega pa deluje tudi kot odvajalo, ki pomaga pri preprečevanju sindroma razdražljivega črevesja in zaprtja.
Vendar se je treba pred uživanjem lanenega semena med nosečnostjo posvetovati z zdravnikom, saj lahko povzroči neželene učinke. Večje količine se odsvetuje, saj so nekatere študije nakazale možnost škodljivega učinkovanja fitoestrogenov na plod, ki ga bodo morali znanstveniki še dodatno preučiti.
Za zniževanje holesterola okoli 4 žlice dnevno
Za posameznike z visoko ravnijo holesterola v krvi Health Canada – oddelek kanadske vlade za zdravstveno zakonodajo – priporoča uživanje petih žlic (okoli 40 g) zmletih celih lanenih semen v treh dnevnih obrokih. Pri uporabi mletih lanenih semen je ključno, da količino povečujete postopoma, začenši s približno polovico do eno žlico na dan in nato z večjimi količinami.
Kaj se zgodi, če ga vzamemo preveč?
Če zaužijete večjo količino mletih lanenih semen, lahko to obremeni vaš prebavni sistem in povzroči vetrove, napihnjenost, bolečine v trebuhu, drisko in druge neželene učinke na prebavila. Prebavne težave se lahko pojavijo tudi po zaužitju manjših količin, če je v vaši hrani sicer malo vlaknin.
Prebavne neprijetnosti lahko zmanjšate tako, da začnete z manjšim odmerkom, nato pa postopoma povečujete vnos, ko se telo prilagodi, kar lahko traja od nekaj dni do nekaj mesecev, odvisno od posameznika. Če ste telesu dali dovolj časa, vendar vas ob povečanem vnosu lanenega semena še vedno mučijo prebavni učinki, ga boste morda morali iti nazaj na količino, ki jo vaše telo dobro prenaša. Lahko je vzrok tudi v tem, da uživate preveč druge hrane z vlakninami.
Kaj vsebuje ena žlica lanenih semen?
V žlici lanenih semen dobimo 53,4 kalorij, predvsem na račun velike količine maščob – 4,3 g. Od teh je kar 2,9 g polinenasičenih in samo 0,4 g nasičenih. Ostale kalorije so na račun proteinov (1,8 g) in vlaknin (2,8 g), ki pa jih večinoma ne prebavimo.
Poleg tega z eno žlico vnesemo okoli 10 % dnevnih potreb po magneziju, 14 % bakra, 14 % vitamina B1, 11 % mangana, 4 % cinka in 5 % selena.
Kako jih vključiti v prehrano
Laneno seme lahko v svojo prehrano vključite na različne načine, na primer v piškote, peciva in mafine, ga dodate v smoothije in sokove, ga vključite v žitne obroke ter ga dodate v jogurt in solate.
Odločitev glede predhodnega namakanja lanenega semena ni vedno enostavna, saj ima tako prednosti kot slabosti: Namakanje lanenega semena.
Če imate dodatne pomisleke o pravilni uporabi lanenega semena, boste tukaj našli odgovore na vse dileme: Pravilna uporaba lanenega semena.