Laneno seme je koncentriran vir dragocenih hranil. Toda ravno zato močno vpliva na naše telo in lahko v nekaterih situacijah povzorča težave.
Kadar smo že predhodno nagnjeni k določenim stanjem, jemljemo nekatera zdravila ali pa sodimo v določene skupine ljudi, moramo biti pri doziranju lanu previdni.
V nadaljevanju so zbrane vse potrebne informacije, da boste lan lahko uporabljali brez skrbi za zdravje in boste od njega uživali samo koristi.
Pri katerih zdravilih je potrebna previdnost (možne interakcije)
Če jemljemo sledeča zdravila, je potreben posvet z zdravnikom, preden začnemo uživati večje količine lanu:
Če prejemamo zdravila proti strjevanju krvi preko agregacije trobocitov, kot so Aspirin in Klopidogrel. Laneno seme znižuje agregacijo trombocitov. Lahko se zgodi, da bi laneno seme povečalo tveganje za krvavitev, zato je nujen posvet z zdravnikom glede uživanja večje količine lanu. V splošnem je to varovalni učinek in naravni odziv na velike količine estrov omega-3 kislin, ki pomaga varovati naše žile pred nastankom trombov. V prisotnosti zdravil pa bi lahko ta učinek bil dvojen.
Zdravila (ali zelišča) za zniževanje krvnega pritiska lahko pritisk znižajo prekomerno, če obenem dnevno uživamo še veliko lanenega semena, čeprav v študijah ni znižal pritiska posameznikom v normalnem območju ampak samo tistim s hipertenzijo.
Laneno seme lahko zniža krvni sladkor. Če obenem uživamo zdravila za urejanje krvnega sladkorja, inzulin ali prehranske dodatke, ki znižujejo krvni sladkor, lahko povečamo tveganje za hipoglikemijo (prenizek krvni sladkor).
Pri ženskah, ki uporabljajo oralno kontracepcijsko zaščito ali nadomestno hormonsko terapijo po menopavzi, lahko laneno seme zniža učinek teh, na estrogenu temelječih terapij. Laneno seme vsebuje šibke estrogene (fitoestrogene). Šibki estrogeni v telesu tekmujejo z močnejšimi estrogeni (naravnimi ali iz zdravil), zato se celokupen učinek estrogenov zmanjša. Laneno olje fitoestrogenov ne vsebuje.
Če jemljemo kakršnakoli zdravila per os se svetuje 2-urni razmik z lanenim semenom. Lahko namreč zniža njihov učinek, če bi jih vzeli sočasno. Laneno seme namreč upočasni absorpcijo druge hrane (in zdravil), ki je sočasno prisotno v prebavilih, in sicer zaradi obilice vlaknin in polifenolov.
Tudi v teh primerih bodimo previdni
Če imamo težave s ščitnico, jih lahko laneno seme poslabša, ker vsebuje cianogene glikozide, iz katerih nastajajo v telesu za ščitnico škodljivi tiocianati. Pri ljudeh brez ščitnične bolezni ne vplivajo na njen nastanek.
Laneno seme lahko povzroči zaprtje. Nujno je zaužiti dovolj vode skupaj s semeni. Laneno seme veže 14-kratnik tekočine glede na svojo težo, ko potuje skozi prebavila. Če tekočine ni na voljo, lahko povzroči hudo zaprtje in resne komplikacije.
Lahko povzroči flatuenco in napihnjenost. V prehrano ga sprva dodajamo postopno. Večna populacije ni vajena velike količine vlaknin, zato se lahko pojavijo napihnjenost, flatuenca in krči. Če se to zgodi, začasno znižamo dnevno količino semena. V nekaj dneh ali tednih (odvisno od posameznika) se naša črevesna flora privadi in takrat vlaknine ne povzročajo več napihnjenosti.
Zakaj pred operacijo naj ne bi uživali lanu?
2 tedna pred elektivno operacijo – operacijo, ki je načrtovana vnaprej in se nanjo lahko pripravimo – naj ne bi uživali lanu. Lan ima močen vpliv na strjevanje krvi, kar je običajno dobrodošlo, saj smo v zahodnem svetu nagnjeni k povečanemu strjevanju krvi. Pri operaciji pa bi to lahko povzročalo težave, podobno kot pri jemanju zdravil proti strjevanju krvi preko agregacije trombocitov, kot je opisano zgoraj.
Kaj pa laneno seme v nosečnosti?
Ker nimamo povsem zanesljivih podatkov, se večje količine lanenega semena v nosečnosti in med dojenjem odsvetuje. Morda bodo v prihodnosti bolje preučili, kako ga uporabljati varno.
Do neželenih učinkov bi teoretično lahko prišlo zaradi fitoestrogenov v semenih, ki so po zgradbi podobni ženskemu spolnemu hormonu estrogenu. Odsvetuje se tudi druge fitoestrogene, kot so produkti iz soje. Lahko pa uživamo laneno olje, saj to ne vsebuje fitoestrogenov.
Študije na živalih kažejo na možnost, da lahko laneno seme povzroči slabši razvoj zarodka, še posebej med zgodnjo nosečnostjo.
Ali lan vsebuje škodljive snovi?
Cianogeni glikozidi
Laneno seme vsebuje snovi, imenovane cianogeni glikozidi. Te snovi vežejo žveplene snovi v telesu, kar povrzoči nastanek tiocianatov (škodljivih pri nekaterih boleznih ščitnice).
Iz cianogenih glikozidov nastaja tudi vodikov cianid, ki je strupen, vendar pa je njegova količina dovolj majhna, da ji telo nevtralizira, podobno kot iz druge hrane. Pojesti bi morali veliko več kot varni dnevni vnos – 50 gramov – da bi nam vodikov cianid škodoval (okoli 1,5 kg).
Fitična kislina (fitat)
Kot je običajno za semena, tudi laneno seme vsebuje fitično kislino. To je ta snov, ki jo uvrščajo med anti-hranila, saj zmanjša absorpcijo mineralov, kot sta železo in cink. Kljub negativnemu učinku na absorpcijo mineralov pa ima fitična kislina druge pozitivne učinke v telesu.
Zato je nepotrebno omejiti uživanje semen, ki so sicer zelo zdrava. Zgolj za ljudi s pomanjkanjem mineralov je morda dobro, da obrok, ki vsebuje laneno ali drugo seme, časovno ločijo od obroka ali dopolnila, s katerim nadomeščajo pomanjkanje mineralov.
Vir naslovne slike: Brandt, Wilhelm; Gürke, M.; Köhler, F. E.; Pabst, G.; Schellenberg, G.; Vogtherr, Max., v javni domeni, preko Wikimedia Commons (slika modificirana)